PITANJA I ODGOVORI

Ovo je pitanje na koje svakodnevno odgovaramo, a u sezoni auto klima i po nekoliko desetina puta u toku dana.

Iako smo u gradu Banjaluci na jednoj od lokacija koje je najlakše naći postoje klijenti kojima to nije lako objasniti. Zato smo se odlučili da na ovaj način olakšamo i vama i nama.
Za klijente koji se na napredniji način služe svojim pametnim telefonima postoji lak način da dođete do nas ukoliko imate instalirane Offline maps. Dovoljno je da u Google pretragu ukucate „autocentar lukas“, kucnete na mapu, kucnete na dugme putanja i zatim na dugme pokreni. Nakon toga će vas navigacija dovesti do nas.

Za klijente koji se radije služe orjentirima i opisom putanje pripremili smo mapu na kojoj su uneseni svi važniji orjentiri u našoj blizini koji bi vam mogli pomoći da nas pronađete i koja se nalazi na dnu ovog teksta.

I na kraju za klijente kojima je najpristupačniji način da im to opišemo riječima

Nalazimo se u Banjaluci na zapadnom tranzitu (nastavak autoputa koji iz pravca Gradiške i Laktaša prolazi kroz Banjaluku i nastavlja prema Jajcu i Mrkonjić gradu). Adresa je Krajiških brigada 125 i nalazimo se između dva kružna toka (1500 metara od kružnog toka sa fontanom ili 800 metara od kružnog toka Lauš). Dolazeći iz pravca Gradiške i Laktaša lako ćete nas pronaći na sto metara prije raskrsnice kod Konzuma sa vaše desne strane.

Ako dolazite iz centra grada ili iz pravca od kružnog toka Lauš potrebno je da kod Konzuma nastavite pravo / skrenete lijevo prema Kliničkom centru Paprikovac i da nakon 50 metara vožnje skrenete desno u malu ulicu (ogranak ulice Ranka Šipke od broja 42 do 52) te nakon sto metara skrenete desno u zadnji dio dvorišta firme.

Servis auto klime je propisan od strane proizvođača vozila i identičan je za svako vozilo u pogledu faza predviđenih za uspješno obavljen servis, a razlikuje se u pogledu količina gasa i ulja kojima se puni sistem klime i koje su propisane za svako vozilo posebno. Propisane faze servisa koje obavljaju posebno dizajnirani uređaji za tu namjenu uz nadzor iskusnog servisera su:

Reciklaža postojećeg gasa

Reciklaža postojećeg ulja

Vakumiranje i čišćenje sistema klime

Punjenje novog ulja sa UV bojom

Punjenje novog gasa

Kontrola rada sistema

Ovo je pitanje koje se često pojavljuje i na koje postoje različiti odgovori. Naše dugogodišnje iskustvo, stručna literatura te informacije sa različitih stručnih seminara su nam omogućili da na ovo pitanje damo konkretan odgovor.

Za početak želimo da naglasimo da se za dobru procjenu momenta kada je potrebno servisirati auto klimu u obzir moraju uzeti sledeći parametri: starost vozila, broj pređenih kilometara, obim korištenja auto klime, podaci o prethodnim servisiranjima klime, trenutna rashladna moć klime i drugo.

Ukoliko auto klima radi sa manjim intenzitetom ili uopšte ne hladi, to nedvosmisleno ukazuje da je vrijeme za servisiranje iste. Naime, najčešći uzrok za ovakvo stanje klime je nadostatak rashladnog sredstva – gasa u sistemu. Samo po kvalitetno izvršenom servisu je u ovakvim situacijama moguće utvrditi da li na sistemu postoji još neki problem koji treba otkloniti da bi se klima stavila u punu funkciju.

Grupu vozila kod kojih auto klima vrši svoju funkciju sa dobrim do maksimalnim učinkom podjelili bi smo na vozila starosti do 5 godina i vozila starija od 5 godina.

Nova vozila su opremljena novim i kvalitetnim komponentama klima uređaja te negativne posljedice korištenja klime su daleko manje nego kod starijih vozila te se auto klima kod tih vozila servisira nakon tri godine (za prosječna vozila koja prelaze do 15000 kilometara godišnje) ili ranije ako su pređeni kilometri veći od prosjeka te je i auto klima više korištena. Naravno i kod novijih vozila se na klima uređajima dešavaju kvarovi ili je usljed slabije zaptivenosti iz sistema iscurilo rashladno sredstvo pa je u tim situacijama potrebno servisirati klimu i izvršiti eventualnu popravku.

Klimu na vozilima starijim od 5 godina je potrebno servisirati na svake dvije godine za vozila koja prelaze prosječnu kilometražu. Ovu tvrdnju potkrepljujemo tim da prosječan sistem auto klime u toku jedne godine iz sistema izgubi od 10 do 30% rashladnog sredstva (takav sistem se smatra ispravnim bez obzira što je to zatvoreni sistem iz kojeg nisu predviđeni gubitci). Na osnovu ovoga znamo da je prosječan gubitak rashladnog sredstva nakon dvije godine oko 40% što prouzrokuje da je rashladna moć klima uređaja značajno manja i da će usljed toga kroz dalje korištenje morati značajno duže da radi da bi ostvarila željeni efekat. U sistemu klime pored rashladnog sredstva se nalazi i odgovarajuće ulje koje služi prije svega za podmazivanje kompresora klime kao i za podmazivanje ostalih komponenti sistema i pomaže u boljem zaptivanju. Pri radu klime ove dvije komponente formiraju smjesu i obavljaju predviđene funkcije, ali je zbog manje količine gasa i podmazivanje sistema lošije te je zbog toga značajno povećana mogućnost nastajanja teških oštećenja, prije svega kompresora klime što zahtjeva skupe popravke. Ako uzmemo u obzir i činjenicu koju smo vać naveli da će sistem u kojem nedostaje rashladnog sredstva raditi duže i da će sve to funkcionisati u uslovima slabijeg podmazivanja, logično je da jepotrebno pristupiti servisiranju auto klime.

Kako je kod starijih vozila izraženija razlika u očuvanosti sistema klime možemo konstatovati da će se kod jednog broja vozila servis klime morati raditi i za kraće vrijeme od dvije godine, a kod drugog broja i nakon tri godine što je i najduži vremenski period nakon kojeg bi klimu obavezno trebalo servisirati.

Mnogi automehaničarski i autoelektričarski servisi imaju uređaje za servisiranje klima ili priručnu opremu. Ti uređaji se razlikuju po svojim mogućnostima i kvalitetu što značajno utiče na kvalitet urađenog posla. Međutim za dobro obavljen i zaključen posao potreban je i iskusan serviser. Naime, ukoliko u toku procesa servisa ili nakon njega postoji problem za rješavanje tog problema presudan je iskusan serviser. Takvih servisera nema mnogo i kupci se često nađu u situaciji da im u servisu koji se ne bavi popravkama klime kažu: “Mi smo napunili sistem i to košta XX, a vi morate otići negdje na drugo mjesto gdje će vam to riješiti“. Nakon toga se kupac može naći u nezgodnoj situaciji gdje će u nekom ozbiljnom i specijalizovanom servisu morati ponovo da plati osnovni servis klime (nije moguće znati da li je prethodnik dobro obavio postupak servisiranja te se proces mora ponoviti) i da poslije toga dodatno plati i usluge popravke na sistemu auto klime.

Česta je situacija da se problem u radu klime ne pojavi u trenutku servisiranja klime, već naknadno nakon nekog vremena (curenje ili propuštanje sistema) i da je tada potrbna dodatna intervencija. I tada je bitno gdje ste obavili prvi servis jer je nakon otklanjanja kvara potrebno ponovo izvršiti punjenje klime. Naš stav je da u takvim situacijama poslije potrebne popravke za ponovno punjenje klime naplatimo minimalan mogući iznos te na taj način poštedimo i nagradimo kupca koji je za prvi servis odabrao baš nas.

Zupčasti remen spada među vitalne dijelove motora. Za svaki motor konkretno proizvođač je propisao kilometražu ili vrijeme njegove zamjene. Nakon predviđene kilometraže ili vremena predviđenog za zamjenu zupčasti remen ne bi trebao da prilikom vizuelne kontrole ima vidljiva oštećenja ili druge znakove pretjeranog korištenja. Naime, kao vitalni dio motora zupčasti remen u toku predviđenog intervala bi trebao da u potpunosti obavlja svoju funkciju sve do dana zamjene i na dan zamjene bi vizuelno trebao da bude približniji izgledu novog remena nego nečemu što bi izgledalo kao istrošen dio. Zato je vizuelna kontrola nemjerodavna jer bi izgled zupčastog remena mogao da zavara i iskusnog servisera pa bi i nedugo poslije vizuelne kontrole u kojoj je utvrđeno da remen ne izgleda loše, moglo doći do havarije motora uzrokovane pucanjem remena. Kako se zupčasti remen nalazi u sklopu pogonske remenice, španera i rolera te u nekim slučajevima pumpe vode, pumpe pritiska i dr.prilikom vizuelne kontrole zupčastog remena nemoguće je kvalitetno procjeniti stanje navedenih komponenti koje jednako mogu uticati na pucanje remena i havariju motora.

Zbog svega navedenog preporučujemo da se ne oslanjate na vizuelne kontrole zupčastog remena i da pratite predviđeni interval zamjene, naravno ako imate pouzdan podatak o tačnoj kilometraži i vremenu prethodne zamjene zupčastog remena. Ukoliko ste nedavno kupili polovan auto, a ne možete biti sigurni da li su kilometri na satu ispravni (česta je pojava da je kilometraža vraćena) preporučujemo vam da uradite veliki servis i izbjegnete mogućnost velikih troškova nastalih havarijom motora.

Na tom autu bi trebao biti kompresor Denso, model 6SEU16C. Kod tog modela kompresora je plastična remenica i zbog osjetljivosti posla najčešće se mora skinuti kompresor pa je ponovno punjenje klime neminovno. Demontiranje kvačila zna biti problematično jer često zapekne navoj obzirom da je kompresor nisko i stalno u vlazi. Zato naglašavamo da se ponekad kvačilo mora uništiti da bi se uopšte skinula remenica i da se ležaj zamjeni. Ponekad i ležaj u plastičnoj remenici se okrene u ležištu remenice pa je potrebno zamjeniti komplet remenicu sa kvačilom. Ležaj kod nas košta 24 KM, kvačilo 54 KM, komplet remenica sa kvačilom i ležajem 136 KM. Usluge su: demontaža i montaža kompresora sa zamjenom ležaja 40 KM, servis i punjenje klime 38 KM. Po ovim cijenama minimalan iznos za zamjenu ležaja je oko 100 KM, a maksimalan oko 210 KM. Sve zavisi od toga kakav je stvarni problem za realizovati ovaj posao. Uvjek nastojimo to završiti na najjeftiniji mogući način, a da problem bude generalno riješen te da u skorije vrijeme neće biti potrebe za nekom novom intervencijom.

Postoje mnogi komentari na ovu temu i koji se u velikoj mjeri razlikuju te djeluju zbunjujuće na sve one koji bi da saznaju više o pravilnom korištenju auto klime, kao i na one koji se sa auto klimom prvi put susreću.

Auto klimu koriste različiti ljudi na različite načine.

Ovo smo naveli jer se u nekim komentarima pominje štetnost korištenja auto klime što je tačno u uslovima kada neredovno i neispravno održavanu auto klimu koriste ljudi narušenog zdravstvenog stanja i kada to čine na neispravan način.

Svi oni koji su imali priliku koristiti neku automatsku klimu kod koje je samo potrebno zadati željenu temperaturu unutrašnjosti i koji su obratili pažnju kako to funkcioniše mogli su zaključiti da ona u zavisnosti od vanjske temperature te njene razlike u odnosu na unutrašnju i zadanu temperaturu različito funkcioniše. Zato će mo mi iskoristiti pravila kojim su se vodili vrhunski stručnjaci prilikom projektovanja klime da bi smo ovo lakše objasnili.

U uslovima visokih vanjskih temperatura kada se auto klima najviše i koristi automatska klima će u prvi mah upaliti ventilator ventilacije na maksimum sa ciljem da što prije iz kabine vozila istjera vrelinu nastalu prilikom stajanja auta na suncu. U sledećem koraku automatska klima će nastaviti sa intenzivnim hlađenjem unutrašnjosti vozila do postizanja zadate temperature kada će se intenzitet hlađenja smanjiti. Kada su temperaturne razlike manje automatska klima će obaviti približno iste radnje samo će intenzitet hlađenja i djelovanja ventilatora biti manji. U tehničkom smislu oni koji manuelno upravljaju svojom klimom trebali bi oponašati ove radnje.

Međutim, bitnije je da spomenemo sledeće.

  1. Nemojte praviti preveliku razliku između vanjske i unutrašnje temperature. Na dužim putovanjima potrebno je podesiti unutrašnju temperaturu na nivo u kojem će te se osjećati ugodno i razlika u temperaturi može biti i veća obzirom da nećete često izlaziti iz vozila. Prilikom stizanja na odredište preporučljivo je blagovremeno smanjiti razliku temperature kako momenat izlaska iz vozila ne bi bio previše šokantan za organizam. U gradskoj vožnji temperaturne razlike bi trebale biti manje, ali je česta zabluda da tada ne treba koristiti klimu jer stvara preveliku razliku u temperaturi. Ovdje napominjemo da klima u ovakvim situacijama može biti jako korisna ukoliko se koristi na adekvatan način. Naime, temperatura u vozilu koje je stajalo na suncu često prelazi 50 stepeni i boravak u takvom vozilu je jednako šokantan za organizam kao i kada pretjerano ohladite kabinu pa iz takve sredine izađete napolje. U ovim situacijama je bitno da se klima podesi tako da se u unutrašnjosti vozila što prije dostigne vanjska temperatura uz hlađenje i provjetravanje, a da se nakon toga kabina hladi nekim manjim intenzitetom kako se ne bi napravila prevelika razlika između vanjske u unutrašnje temperature.
  2. Hladite prostor a ne putnike. Ovo je možda još bitnije pomenuti jer oni koji se pridržavaju ovih pravila praktično nikad ne osjećaju posljedice korištenja klime, naravno ako je to u kombinaciji sa prethodno navedenim. Ukratko opisano hlađenje prostora podrazumjeva da usmjerivače zraka odakle izlazi hladan zrak ne usmjeravate prema putnicima i njihovim tjelima već da ih podesite tako da hladan zrak struji iznad i pored. Tim će te eliminisati mogućnost štetnih posljedica po putnike čak ako su oni i oznojeni.
  3. Dezinfekcija auto klime. Neminovna posljedica korištenja auto klime je stvaranje bakterija i gljivica na lamelicama isparivača klime. Ukoliko se stvorene bakterije i gljivice ne eliminišu iz sistema klime mogu izazvati brojne bolesti posebno kod starijih osoba i male djece. Zbog opšte neinformisanosti mnogi  ljudi ne preduzimaju ništa po ovom pitanju te sebe i druge izlažu opasnosti. Za ispravno korištenje auto klime vrlo je bitno da se redovno vrši dezinfekcija sistema klime, ali samo sa kvalitetnim sredstvom za dezinfekciju koje će dati željeni efekat.

Tehnički to je moguće ukoliko postoji neki zamajac i kvačilo sa nekog starijeg modela vozila koji bi dimenzijama odgovarali. Međutim, postoje bitni razlozi zašto to ne bi trebalo raditi.

Kod novijih modela vozila došlo je do evolucije sistema napajanja gorivom da bi se dobila veća snaga motora, manja potrošnja i zadovoljile sve zahtjevnije norme izduvnih gasova. Inžinjeri koji su razvijali ove sisteme su uspjeli zadovoljiti prethodno navedeno, ali su se susreli sa jednim problemom. Motori opremljeni ovakvim sistemima napajanja gorivom  u određenim režimima rada proizvode vibracije. Kako bi se izbjegla ova negativna posljedica pronađeno je rješenje u vidu plivajućeg zamajca koji ima ulogu da pored osnovne funkcije prenosa snage motora, upije vibracije nastale u motoru kako bi se spriječio njihov uticaj na mjenjač i sam motor i kako bi se dobio uglađen rad motora.

Prepravkom na klasičan zamajac i klasično kvačilo postoji mogućnost da zbog povećanih vibracija trajno oštetite neke sklopove kao što su mjenjač, remenica radilice, remenica alternatora, remenica kompresora klime i dr. To bi u budućnosti moglo mnogo više da vas košta od zamjene predviđenog plivajućeg zamajca i pripadajućeg kvačila.

Nećemo propustiti priliku da pomenemo da za neke modele vozila postoji zamjenski tvrdi zamajac, ali sa pripadajućim kvačilom gdje lamela kvačila preuzima ulogu upijanja vibracija. Takvi setovi su nešto jeftiniji od setova sa plivajućim zamajcem, ali i bar za nijansu manje efikasni.

Odgovarajući na ovo pitanje više desetina puta shvatili smo da većina interesenata za ovu aktivnost nema odgovarajuću predstavu o čemu se tu radi. Zato ćemo ovom prilikom pokušati svim zainteresovanim u najkraćem tekstu objasnimo proceduru za ugradnju klime u neki auto.

U neka ranija vremena, kada je iz proizvodnje izlazio mali broj auta sa već ugrađenom klimom, postojali su univerzalni setovi za ugradnju auto klime u auta koji je nemaju. Obzirom da je sad situacija obrnuta i da je mali broj auta koji iz proizvodnje izlaze bez ugrađene klime i ti setovi su se uglavnom prestali proizvoditi jer je potražnja jako mala.

Zbog toga je jedini način da se u auto bez klime ugradi klima taj da se na auto otpadu pronađu sve komponente klime iz identičnog auta i da se one ugrade u auto. Za tako nešto je potrebno nabaviti ventilacioni tunel sa isparivačem klime, upravljačku jedinicu klime, pripadajuću električnu instalaciju, kompresor klime, nosač kompresora klime, cijevi i crijeva, hladnjak klime i još neke sitne komponente.

Za ugradnju je potrebno demontirati kontrolnu tablu u vozilu, zamjeniti ventilacioni tunel i električnu instalaciju te u motornom prostoru montirati kompresor klime sa nosačem, cijevi i crijeva, hladnjak klime, novi remen i neke druge komponente. Ovaj postupak zahtijeva prosječno dva radna dana mehaničara i električara pa je cijena za ugradnju uz punjenje klime minimum 500 KM. Kada na ovo dodamo cijenu komponenata koje treba nabaviti na auto otpadu možemo računati da ugradnja klime košta između 1000 i 1500 KM u zavisnosti o kom se vozilu radi.

Svakako moramo napomenuti da se uz ovo mora riješiti i problem rada motora u trenutcima korištenja auto klime jer se on razlikuje od režima rada motora kada klima nije prisutna. Obično se kod novijih tipova vozila to radi aktiviranjem ili izmjenom softvera koji upravlja radom motora, a kod nekih modela se mora mijenjati upravljačka jedinica motora. Ovaj postupak nije uračunat u cijenu koju smo pomenuli ranije i može je značajno povećati.

Zbog svega navedenog mnogi zainteresovani su odustajali od ove ideje. Takođe napominjemo da u slučaju da kupac i pored visoke cijene želi da ugradi klimu, mi u toku sezone auto klima ne prihvatamo te poslove jer ne možemo odvojiti dovoljno vremena za to.

Neki termini koje upotrebljavaju kupci ili serviseri znaju biti zbunjujući pa tako i ovaj termin  „dopuna klime“. Ako dopunu klime definišemo kao dodavanje neke količine rashladnog sredstva – gasa u sistem auto klime onda moramo naglasiti da se takvim poslovima ne bavimo i za takvu uslugu nemamo cijenu. Naime, auto klimu je moguće dopuniti, ali u takvoj situaciji vrlo često dolazi do kvarova na nekim komponentama sistema. To je razlog zašto to ne radimo na taj način već vršimo servis i punjenje auto klime. Servis i punjenje auto klime podrazumjeva da serviser uz pomoć sofisticiranog uređaja obavi sve potrebne radnje kako bi se auto klima na kvalitetan i propisan način stavila u funkciju i kako bi se izbjegle eventualne negativne posljedice – kvarovi.

Ovom prilikom bi smo vas upozorili da izbjegavate dopune klime kako je opisano u prvom dijelu teksta jer da je to moguće već bi odavno velike naftne kompanije na svojim benzinskim pumpama ponudili ovakvu vrstu usluge.

Za precizan odgovor na ovo pitanje navedeni kompresor bi smo morali pogledati i procjeniti da li je remont moguć i ekonomski opravdan. Naime, kvarovi na kompresoru klime mogu biti različiti i tu bi smo ih podjelili na kompresore koji su „zaribali (kod kojih se ne okreće osovina kompresora) i druge kod kojih nema zaribavanja.

Kod kompresora koji su zaribali remont se najčešće ne vrši jer su oštećenja vitalnih dijelova kompresora takva da bi nabavka novih dijelova bila dugotrajna i skupa te za tako nešto ne bi postojala ekonomska opravdanost (cijena takvog remonta bi dostizala cijenu novog kompresora). Ipak u pojedinim situacijama je moguća popravka takvog kompresora, ali se o tome može govoriti tek kad se kompresor otvori i izvrši detaljan pregled svih komponenti.

Kompresor klime koji nije zaribao je najčešće moguće popraviti  uz detaljno čišćenje i zamjenu neispravnih dijelova. Ovakve popravke ne prelaze cijenu polovnih kompresora i uvjek su isplativija verzija od montaže neispitanog polovnog kompresora na koji se ne daje garancija.

Moramo vam reći da je naš stav de ne postoje gume ljeto zima. Za to postoje i praktični razlozi. Da bi guma izdržala i obezbjedila potrebne karakteristike u datim uslovima mora biti proizvedena od odgovarajuće smjese gume i drugih komponenti od kojih se guma pravi. U ljetnim uslovima, kada se guma najčešće vozi po vrelom asvaltu za proizvodnju gume bira se tvrđa smjesa koja u takvim uslovima obezbjeđuje dobru kontrolu vožnje, a pritom se ne troši previše. U zimskim uslovima zbog kiše snijega i leda na putevima bira se mekša smjesa gume koja u takvim uslovima obezbjeđuje dobru kontrolu vozila.

I pored mnogih pokušaja još niko nije uspio da napravi gumu koja će dobro funkcionisati u svim uslovima i da se pri tom u nekim uslovima ne troši pretjerano. Problem je u sledećem: Zimska guma koja je od mekše smjese ima veliko unutrašnje trenje. To možete shvatiti ako ste se nekad igrali sa gumicom za brisanje olovke u školi i ako ste je pri tom više puta savijali u jednu i drugu stranu. Tada ste mogli da primjetite da se ona zagrijala, a ako bi ste je brzo i duže vrijeme savijali ona bi postala vruća. Ista stvar se dešava u mekim zimskim gumama prilikom kotrljanja po asvaltu jer se puno ugiba. U zimskim uslovima se to odvija po hladnom vremenu i hladnoj podlozi pa se stvorena toplota odvodi iz gume. Ali ako se ta guma vozi po vrelom asvaltu i pri većim brzinama može da se zagrije i do jako visokih temperatura te se usljed toga u samoj gumi dešavaju strukturalne promjene usljed kojih se počinje raspadati i jako brzo trošiti. Iz ovih razloga tvrdimo da ne postoji guma koja može efikasno funkcionisati u svim vremenskim uslovima i da pri tome ne bude negativnih posljedica.

Ljudi često miješaju oznaku M+S na gumama sa izrazom ljeto – zima. M+S znači Mud & Snow što je u prevodu blato i snijeg.

Šta kažu propisi? Čak i u zapadnim zemljama ne postoje jasno definisana pravila po kojima se ljetne gume razlikuju od zimskih, odnosni kakve bi karakteristike trebala da obezbjedi ljetna, a kakve zimska guma. Ipak se za pravilo u većini zemalja vodi da se u zimskim uslovima po zakonu koristi guma sa oznakom M+S. Među tim gumama takođe postoje razlike pa su neke gume dodatno označene sa znakom na kojem je planina i u unutrašnjosti znaka je pahuljica. U mnogim zemljama ovo nije obavezno već samo oznaka M+S, a znak više služi da prilikom kupovine pojedinac može da odabere ovakvu gumu kao izrazito zimsku koja će biti vožena po snijegu i ledu. Za ljetne uslove uglavnom nisu propisana posebna pravila pa je u takvim uslovima moguće koristiti gome sa ili bez oznake M+S.

Da zaključimo. I kod nas po zakonu u zimskim uslovima prije svega zbog bezbjednosti u saobraćaju morate da koristite gume sa oznakom M+S. Svakako da u ljetnim uslovima možete koristiti iste gume s tim da morate računati na to da će M+S guma poslije ljetne sezone biti značajno istrošena i da će njene karakteristike za vožnju u zimskim uslovima biti značajno umanjene.

Preporučujemo da u skladu sa vašim mogućnostima obezbjedite dva seta guma koje će mnogo duže trajati ako ih pravilno koristite.

Na Golf 5 VW je ugrađivao 6 različitih kompresora klime od 5 različitih proizvođača te da bi se odredilo koji od 6 različitih kontrolnih ventila odgovara za kompresor na vašem autu morate nam sa samog kompresora pročitati i poslati podatke koji se nalaze na originalnoj naljepnici, a još je bolje ukoliko ste u mogućnosti da uslikate pomenutu naljepnicu, kompletan kompresor i sam kontrolni ventil te nam te slike pošaljete.

Za pravilan odabir i konkretnu ponudu potrebnog auto dijela neophodni su precizni podaci o samom vozilu. Pored osnovnih podataka  (marka i model vozila, godina proizvodnje, tip, veličina i snaga motora) koji su najčešće dovoljni da bi se pronašao odgovarajući dio, ponekad su potrebni i drugi podaci.

Zato vas molimo da nam pored osnovnih podataka o vašem vozilu napišete da li vaše vozilo ima ugrađen sistem ABS i da li se točak pričvršćuje sa 4 ili 5 vijaka…